Wissla of Sweden C-vitamin med Bioflavonoider 100 kapslar
Kosttillskott
Vitaminer och mineraler i koncentrerad form kallas kosttillskott. Kosttillskott är tänkta att komplettera den vanliga kosten och säljs i form av kapslar, tabletter, pulver, ampuller med vätska, droppflaskor eller liknande. Även aminosyror, essentiella fettsyror, fibrer, olika örter och växtextrakt i koncentrerad form, och som är avsedda att tas i små mängder, kan säljas som kosttillskott.
Kosttillskott
C-vitamin med Bioflavonoider och Piperin är ett kosttillskott från Wissla of Sweden. Tillskottet innehåller C-vitamin, bioflavonoider och piperin. Kroppen kan inte själv bilda C-vitamin, så det måste tillföras via kosten.
C-vitamin bidrar till:
- Immunsystemets normala funktion
- Att skydda cellerna mot oxidativ stress
- Att minska trötthet och utmattning
- Normal kollagenbildning som har betydelse för blodkärlens, benstommens, broskets, tandköttets, hudens och tändernas normala funktion
- Normal energiomsättning
- Nervsystemets normala funktion
- Normal psykologisk funktion
- Att återbilda den reducerade formen av vitamin E
- Ökat järnupptag
100% plastfri burk! Locket är producerat av spannmål och burken av återvunnen papp. Produkten är tillverkad i Sverige.
1-3 kapslar per dag
Kalcium-l-askorbat, citrusbioflavonoider (Citrus Aurantium L., frukt), pullulan (kapselskal), mikrokristallin cellulosa (fyllnadsmedel), magnesiumsalter av vegetabiliska fettsyror (klumpförebyggande medel), svartpepparextrakt (Piper Nigrum L, frukt)
Innehåll /kapsel DRI* Vitamin C 300 mg 375% Citrusbioflavonoider 100 mg ** Piperin 3 mg **
* DRI = Dagligt Referensintag ** DRI ej fastställt
- EAN:
- 7350124611068
- Varumärke:
- Wissla of Sweden
- Kategori:
- Vitaminer & Mineraler > C-vitamin
- Klassificering:
- Kosttillskott
- Förpackningsstorlek:
- 100 kapslar
till i din varukorg.
