Wartner Cryo Freeze vårtmedel 14 ml
Medicinteknisk produkt
Medicintekniska produkter kan vara allt från enklare produkter som plåster eller krämer till avancerade diagnosmetoder som magnetkameror. Tillverkaren garanterar genom CE-märkningen att produkten är säker att använda och uppfyller gällande krav. Produktens effekt ska kunna styrkas med data från kliniska prövningar, klinisk erfarenhet eller vetenskapliga studier.
Medicinteknisk produkt
Wartner Cryo Freeze är ett vårtmedel för snabb och effektiv borttagning av hand- och fotvårtor. Wartner Cryo Freeze verkar genom att frysa vårtan på ett direkt och exakt sätt, vilket gör att hand- eller fotvårtan vanligtvis försvinner inom 10 - 14 dagar. Ofta behövs endast en applicering.
Det är viktigt att vårtbehandlingen används enligt instruktionerna för att undvika skador på huden och nerver, så läs bipacksedeln noga före användning och ta tiden noga när du applicerar Wartner Cryo Freeze.
Läs bipackssedeln noga innan användning. Steg 1 (Första gången du använder pennan): Ta inte av det genomskinliga locket. Vrid den vita delen av pennan ett helt varv i pilens riktning tills du hör ett högt klick. Vrid ganska hårt eftersom det krävs kraft för att bryta den inre tätningen. Om denna instruktion inte följs kommer pennan inte att aktiveras och kommer inte kunna användas. Detta steg behöver endast utföras när pennan ska användas första gången. Steg 2: Placera pennan på ett plant, fast underlag (t ex ett bord) med det genomskinliga locket vänt nedåt. Håll om det genomskinliga locket med ena handen och med andra handen trycker du ner den vita delen av pennan och håller kvar i 7 sekunder. Ta tiden med hjälp av en klocka eller räkna långsamt till 7. Försök följa 7-sekundersregeln för aktivering så exakt som möjligt. Du kan se att det bildas en vit istablett. Steg 3: Ta av det genomskinliga locket. - om det bildats en vit istablett på pennans spets: använd pennan omedelbart genom att fortsätta med steg 4. - om du inte ser en vit istablett, om tabletten föll av eller om den sitter fast i det genomskinliga locket - upprepa steg 2. Steg 4: Pressa istabletten med ett fast tryck mot vårtan. - 15 sekunder på tunn hud (händer, fingrar, armar, tår, fotens ovansida/sidor osv) - 40 sekunder på tjock hud med förhårdnader (fotsulorna) Felaktig användning eller längre applicering på vårtan kan resultera i hud- eller nervskada. TA TIDEN MED EN KLOCKA! Efter behandling, sätt tillbaka det genomskinliga locket på pennan och sätt in pennan i kylskåpet i originalförpackning (inkl bipackssedel). Lägg INTE pennan i frysen.
Left Blank
- EAN:
- 7319861016956
- Varumärke:
- Wartner
- Kategori:
- Händer & Fötter > Vårtor & förhårdnader
- Klassificering:
- Medicinteknisk produkt
- Förpackningsstorlek:
- 14 ml
till i din varukorg.

