Moss & Noor Anti-Bacterial Hand Spray 70% 80 ml
Moss & Noor är ett svenskt märke som tar fram produkter för dig som tränar, produkter som kan vara bra att ta med till gymet.
Moss & Noor Anti-Bacterial Hand Spray 70% är en antibakteriell handsprit i sprayform som skyddar mot bakterier och olika virus. Sprayas direkt på händer eller ytor. Kan användas på t ex träningsutrustning och dörrhandtag. Klibbar inte efter avdunstning.
Moss & Noor handsprit är berikad med vitamin E och innehåller återfuktande ämnen för att minska risken för att huden blir torr.
Tillverkad i Sverige. 70% alkohol.
Möter EN-kraven för hygienisk och kirurgisk handrengöring.
Spraya över händerna i ca 3 sekunder och smörj in. Spraya över ytor i cirka 3 sekunder, låt lufttorka. Plastlock och ventilknapp sorteras som hårdplast. Pys-tomma aerosoler sorteras som metallavfall. OBS! Ej tömda aerosoler ska sorteras som farligt avfall.
Alkohol, Isobutane, Glycerin, Vitamin E, Perfume.
Klassificerad enligt EN 1500, EN 12791, EN 13727, EN 13624, EN 14476:2013.
- EAN:
- 7350103700066
- Varumärke:
- Moss & Noor
- Kategori:
- Händer & Fötter > Handsprit
- Egenskaper:
- Vegan
- Förpackningsstorlek:
- 80 ml
till i din varukorg.