Comprilan lågelastisk kompressionsbinda 10 cm x 5 m
UTGÅTT
För automatisk leverans av den här produkten välj intervall nedan och tryck på köpknappen. Du får varan levererad omgående och sedan samma datum varje period tills du väljer att avsluta prenumerationen. Läs mer om prenumerationer.
Comprilan är en lågelastisk/kortsträcks kompressionsbinda i 100% bomull. Bindan ger kompression till venösa bensår, lymfödem och venösa sjukdomar. Comprilan ger ett lågt vilotryck och högt arbetstryck, vilket betyder att den har effekt på mobila patienter, är bekväm vid långtidsanvändning och att den kan användas om natten. Hög kompression uppnås när patienten går och rör sig. Vid lindning bör bandageringen utföras av en utbildad person.
Kan använda vid:
• Behandling av bensår
• Ödemreduktion
• Venös insufficiens
Förpackningen innehåller 1 st binda i storlek 10 cm x 5 m.
Tvättbar i 95 grader C. Torkas liggande flat. (Bindan är märkt med namn och tvättråd.) KONTRAINDIKATIONER (Använd ej vid): • Arteriell insufficiens • Obehandlad hjärtsvikt • Phlebit
Vid lindning bör bandageringen utföras av en utbildad person.
Produktomdömen och recensioner är viktiga verktyg för Apotea i syfte att informera och inspirera våra kunder.
Vårt huvudfokus är att ha transparenta och relevanta recensioner om vårt produktsortiment.
Läs mer i vår recensionspolicy.
- EAN:
- 4042809101270
- Varumärke:
- BSN Medical
- Kategori:
- Sår & Skador > Bandage & Bindor
Träning > Sportskador > Förbandsmaterial - Bäst före-datum:
- 2029-05-28
- Förpackningsstorlek:
- 1 st

till i din varukorg.